Tarlusal kullandıktan sonra ne zaman adet olunur ?

50592

Adet gecikmesini , bir çok kadın hayatının bazı dönemlerin de yaşamıştır. Adet gecikmesinin nedenleri genelde gebelik, stres, mevsim dönüşleri,hormonal problemler, rahim kaynaklı sorunlar dır. Gecikme periyotları genellikle ovülasyon eksikliğinden kaynaklanır . Yumurtlama oluştuğun da düzenli mens gerçekleşir. Ancak yumurtlama olmadan da mensin gerçekleşmesi mümkündür. Genelde yumurtlama olmadan gerçekleşen kanamalar düzensiz olmaktadır. Bu tür dönemlere anovulasyon dönemi denir.

Düzensiz dönemler için 4 ortak neden:

Aslında, çoğu kadın hayatının bir noktasında düzensiz kanama yaşar. Geciken bir dönem her zaman ciddi bir şeylerin olduğu anlamına gelmez. Adet Döngüsünün ortalama uzunluğu 28-35 gün civarındadır ve menstrual kanama genellikle 3-7 gün sürer. Bir kişi için normal veya ortalama bir süre başka biri için tamamen farklı olabileceğini unutmayın. Aşağıda, menstrüel düzensizliğe neden olan gecikmeli veya erken dönemlere neden olabilecek en yaygın 4 neden vardır:

 

-İlaç
– Stres ve kaygı
– Ergenlik ya da menopoz
– Gebeliği önleyici haplar veya acil kontrasepsiyon gibi hormonal doğum kontrolü

Bununla birlikte, adet döngüsünde ani bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir:

Tiroid Bozukluğu
Diyabet
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık
Gebelik ( Düzensiz dönemler bazen hamileliğin işareti olabilir)
Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Bazı durumlarda, hormon dengesizliği cevapsız dönemlere neden olur. Örneğin, doğum kontrol haplarını kullanıyorsanız, hapları almayı bıraktığınızda belirli bir süre düzensiz olabilir. Stres, kaçırılmış bir dönemin ikinci en sık nedenidir. Veya ciddi bir hastalık, cinsel yolla bulaşan hastalık, hızlı kilo kaybı veya kazanç veya yorucu egzersiz gibi fiziksel stres gecikmeye neden olabilir.

Tarlusal Nedir ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi adet gecikmesinin bir çok endnei var. Adet gecikmesi yaşaynlara genelde hekimler, adetin söktürülmesi için tarlusal ilaç reçete eder. Tarlusal hap gebeliğin olmadığı tespit edildikten sonra kullanılmalıdır. Hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kimler tarlusal kullanmamalı ?

Tarlusal hapı, emziren anneler, ağır karaciğer hastaları ve çocuklar kullanmamalıdır. Ayrıca gebe olan kadınların da tarlusal hapı kullanması zararlaıdır. Düşüğe neden olabilir.

Tarlusal kullanımı

Tarlusal 5 mg kutusunda 12 adet tablet bulunmaktadır.İlaç aç karnına veya tok karnına kullanılabilir. Tarlusal hap 1 bardak suyla içilmelidir. İlacı nasıl kullanmanız gerektiğini hekiminiz belirtecektir. Tarlusal ilacı mümkün mertebe her gün aynı saatler de almaya özen gösterin.Unutulan hapı dengelemek için çift doz uygulamayınız.

Tarlusal kullanırken ne zaman adet olurum ?

Adet gecikmesi yaşayan bayanlarda genelde tarlusal bitiminden bir kaç gün sonra adet gelmeye başlar. ( 1-7 gün ) İlaç bittiği halde döneminiz gerçekleşmez ise hekiminizle iletişime geçin. Alacağınız tablet sayısı tedavi görmekte olduğunuz rahatsızlığa bağlıdır

Sevgili anneler ne diyor okuyucuları, tarlusal hap ile ilgili yorumlarınızı deneyimlerinizi ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Vereceğiniz bilgilerin bir çok kişiye ışık olacağını belirtelim.
92 thoughts on “Tarlusal kullandıktan sonra ne zaman adet olunur ?

 1. Canan

  merhaba ben adet düzensizliğin ıcın tarlusal kullandım 2temmuzda ılacım bitti ama hala adet görmedim ne yapmam lazım

  Reply
  1. Admine Post author

   Selamlar Canan Merak etme hayatım bir hafta içinde kesinlikle olursun. Gelişmelerden bizi haberdar et olur mu ?

   Reply
 2. ayc

  5 temmuzda basladim tarlusala bugun 14 temmuz hasta olmaliydim ama bi belirti bile yok bi 12 gun olmasini beklemeliyim mi yoksa doktorami gitmeliyim yada tekrarmi baslasam

  Reply
  1. Admine Post author

   Selamlar Ayc hayır hayatım kesinlikle tekrar başlamayacaksın. Bir hafta içinde olmaz isen doktora gidebilirsin fakat lütfen yeniden başlama ilaca bilgin olsun.

   Reply
 3. Sevda

  Merhaba ben 42 yasindayim subattan beri birkez ilacla regl oldum.. fsh normal cikti e2 500 seviyesinde dr..ostrojen yuksek biraz dedi.. tarlusal kullaniyordum biteli 8 temmuzdu ve hala regl olamadim 10 gun gecti.. dr bekle 2..3 gun dedi bugun 3 gun oldu hala yok 🙁

  Reply
  1. Admine Post author

   Merhaba, hekiminizin belirttiği gibi bir kaç gün daha bekleyin mutlaka adetiniz gerçekleşecektir.

   Reply
 4. Banu

  Arkadaşlar ben kullandım ve bitirdim işe yaradığını belirtmek ve aklımdaki sorulara bulduğum cevapları paylaşmak istiyorum
  Eski adı farlutal, tarlusal olarak isim değiştirdi. İlaç 6 günde bitiyor. 12 saat arayla mercimek tanesi büyüklüğündeki ilacı içiyorsunuz. İçtiğiniz süre boyunca kendimde bir yan etki görmedim. Önceki adet başlangıcından 16 gün geçtiğinde ilaca başlıyorsunuz. İlaç bitiminde 1-10 gün arası adet görülebiliyor. Ben ise ilacı bitirdikten 3 gün sonra adet gördüm her şey gayet normaldi. Bunun yanında maydonoz ve soğan kürü de kullanıldığında bu sürenin daha da düşürülebileceğine inanıyorum. Gerekli durumlarda bu ilacı tavsiye ederim.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir